Siffergalen, vidskeplig eller vad som helst, men ingen kan säga annat än att visst är det en häftig punkt i vår tid-räking. En speciell punkt på tidsaxeln, en stund att kanske i framtiden fundera på "Vad gjorde jag för speciellt just då?".
Själv städade jag lägenheten inför svärföräldrarnas antågande, något frugan nog anser vara speciellt för att vara mig, men inget jag själv tänker stoltsera med i framtiden. Inget utmärkande just för denna magiska tidpunkt.
Som dom flesta andra förmodligen... jobbade.
Tänkte inte ens på att tidpunkten var speciell, men minns jag rätt så brände jag en DVD som skulle levereras till kund.
...men ingen kan säga annat än att visst är det en häftig punkt i vår tid-räking. toltsera med i framtiden.
Det är inte en "häftig punkt" på minsta vis. Bara en dag som alla andra. Handlar bara om att västerlänningar fortfarande räknar tid på det sätt påve Gregorius XIII bestämde i slutet på 1500-talet. Vi kunde lika gärna ha t.ex. 38 månader med 9 dagar i varje och kallat dom för Nisse, Pelle, Olle, Greta osv.
Så visst är det lite kul! Men inget att "toltsera" med alls.
Glömde att titta på klockan, men så är det ju bara en sekund det var 2011-11-11, kl 11:11:11. Tänk om Jesus hade födds 900 år senare. Då hade det varit år 1111 nu. :P
Jag skrev ju i alla fall nu inlägg #11 i denna tråd. :h
Lite statistic :
av 13 personer är det alltså bara 2 (pedi & @anders) som gjorde något extra detta "magiska" ögonblick, men bara en (pedi) som gjorde något alldeles extra minnesvärt i denna stund stund. Stort grattis!
Så oavsett vad vi tycker om tideräkning och vad vi kallar detta ögonblick så skiter dom flesta i det då vi inte ens bryr oss om att komma ihåg det.
Danne V
Själv tycker jag det är på tok för mycket dagar med 365 (366) mellan att julklapparna delas ut, så kanske ditt förslag med 342 dagar (38 månader med 9 dagar i varje) skulle minska suget något. Eller så gör du en egen kalender med 1000 dagar / år så blir släkten glada av att inte behöva köpa så många födelsedags paket till dig ;)
Då vi ändå är inne på historia om tideräkning kan ju nämnas att Hittler försökte införa 10 dagars vecka, något som inte lyckades. 365 dagar med 366 var 4 år (365,2422), beror ju på att det representerar ett helt varv runt solen.
Ang införandet av dagens kalender till Sverige så sades det bland Svenskarna (dom som levde 1753) att dom blivit bestulna på över en månad av staten då den nya kalendern infördes. Man hoppade över ca en månad för att hinna ifatt övriga Europas kalender.
Lite mer kuriosa: Den tidigare svenska kalendern var årets mörkaste dag den 13 december, alltså då vi firar Lucia, därav all ljus detta mörka datumet. Datumet lever kvar, men mörkaste dagen på året är ju flyttad pga av annan tideräkning.
(hoppas jag fick alla fakta rätt nu, då ämnet halkade in på historia om tideräkning)