...räknat och insett att flyget är så mycket mer värt än tåget. Visst, 200 spänn dyrare OSD-ARN t&r men sju timmar kortare restid och att noll ledighet från jobb krävs. Dessutom betydligt skönare att sitta av en trekvart på tio tusen meter och komma hem direkt än fem-sex timmar på tåg med muskelvärk från helvetet efter Lidingöloppet. :OO
Idag har jag...
17 993 svar · 1 288 646 visningar · startad av Vimp · sida 884 av 900
Frågan, av Vimp
köpt nya byxor. :bire
Läs frågan i sin helhet →..fått min beställning från England, nu ska bilen bli Androidkompatibel! :e
..äntligen fått tillfälle att montera grejorna! Det tog ett bra tag att klura ut hur jag skulle få plats med allt bakom stereo/AC i mittkonsolen samt att tatta kabel hit och dit, inklusive att fila fram en liten urgröpning - det blev det enda fysiska ingreppet i bilen. (y)
..alltså sett till att bilen har 3,5mm plugg, två usb-ingångar samt blåtand som dessutom fungerar som handsfree då det numera sitter en mikrofon uppe vid solskyddet. :h
...vaknat upp vid Nulltjärn, med vacker vacker fjällutsikt.
...knatat 13,4km till Kyrkstenen och lite annat och tillbaka.
...öppnat en Fuller's ESB när vi landat hemma.
Rivit en skorsten på huset.
Sprungit 5 km.
Dingat level 68 med min hunter.
..fått ett oväntat samtal: min säng är redo för leverans, två veckor tidigare än vad de sade! (y)
..börjat ringa polare för att hjälpa till att bära i morron... :e
Kört på den fantastiska B83
... svurit över mäklare som försöker stressa fram en försäljning: "kom igen nu, vi behöver ett avslut inom en timme" fast det är minst fem pers kvar.
... svurit över att det är just den mäklarfirman som säljer lägenheten
... svurit över att samme mäklare övervärderat min lägenhet
... ringt en konkurrent :e
..blivit fattig.
..blivit en säng rikare som just nu står jävligt i vägen i hallen.
..insett att nu blir det Tetris på hög nivå för att krångla ut min gamla säng samtidigt som den nya ska in. :e
...skickat in bilen på verkstad.
...noterat att det kanske blir lite mer pengar än tänkt.
...blivit uppringd av en bilhandlare i Falun. :e
..upptäckt ögonblicket innan jag skulle skruva fast fästena för benen att jodå, skruvdragarens batterier var rätt tomma.
..tagit en paus med The Phantom Of The Opera på bluray medan batterierna laddade. (y)
..en ny säng. Färdigbäddad och klar. Gonatt! :e
Kom hem igår kväll!
Idag var tvättstugan bokad!
I övermorgon sticker vi igen Bella Italia.
..kommit på att det är drygt 7 år sen jag registrerade mig som medlem på wF (nu kan jag alltså börja i wF-skolan, möjligen att jag skulle behöva det :OO).
..övervägt att inte skapa en tråd om det, när det nu är något för sent, men jag funderade lite på det för ett par månader sen.
...lagt beslag på ett Apple-tangentbord. Trådlöst. Gratis. :bire
...hämtat ut GPS-klockan.
...spelat golf.
...planerat morgondagens fjälltur.
... vunnit korpens företagscup i innebandy!
... svår träningsvärk efter finalen... :e
...varit sur och tvär pga min jävla vad som alltid pajar när jag väl sätter igång att träna.
...gjort en hallonpaj med Lätt&Lagom istället för smör.
...inte vågat provsmaka hallonpajen ännu. Den ser dock god ut.
..kommenderat hit en polare i ottan för hårt jobb och sålunda äntligen blivit av med det svintunga skrivbord som tagit upp nästan halva källarförrådet.
..kunnat flytta ner (och gömma) vinterdäcken som varit travade i hallen i fyra månader. :e
..åkt ut till päronen och fyllt firmaskåpet med ännu bråte för en enkel resa till återvinningen.
..känt mig värd att slockna i soffan. ;)
...gjort Storsnasen för andra gången. Snö, snö och snö! :birp
... sagt upp mig.
Pedda, wtf. :)
...börjat inse att jag fan ska springa tre mil i morgon! Jag kan inte vara riktigt klok! :o
..funderat på om man skulle åka ut till Lidingö i morron och kolla på folk som helt frivilligt springer omkring - när det finns både buss och spårvagn där..? :moose




