Då var det dags igen. Kom till jobbet och datorn är borta. Krossat glas ligger utspritt på golvet, tangentbordet ligger trasigt utanför kontoret, sladdhärvan är utdragen på golvet och allt är bara en jävla röra. Och plötsligt fick jag en jävla massa tid över för några dagar framåt.
Vad jag lärde mig efter förra gången är att spara prylarna på nätverket istället för lokalt så data/arbetsförlusten är väl i stortsett minimerad till noll. Och som det skrevs i förra tråden så är väl datorn formaterad och "färdig" vid det här laget.
Hehe, synd att sånt händer, men skolor är ju speciellt utsatta.
I min förra skola va det mycket skadegörelse och inbrott, nästan varje helg.
Rektorn vart galen och satte upp kod på alla dörrar, galler på alla fönster vid expeditionen, enorma fotbollsplans lampor :P och övervakningskameror.
Har för mig att dom inte har haft inbrott på flera månader och skadegörelsen har minskat till 0% nästan.
Det är ju ett bra sätt att hantera problemet, tycker jag iallafall.