webForumDet fria alternativet

Dll fil.

4 svar · 182 visningar · startad av Mazz

MazzMedlem sedan aug. 2003118 inlägg
#1

Vad är egentligen en dllfil?

Har en kompis som kör windows 98.
När han startar sin dator får han fram en ruta som säger att den ej kan hitta dllfiler win...nånting.
När han klicka på ok så säger den att den ej kan referera till win.ini fil.
Till slut kommer han in i windows.

Han har problem med att asvluta sin dator.
Vad kan det vara för fel?

Tack för hjälpen!

JonMedlem sedan juli 20011 304 inlägg
#2

Dll står för dynamic link library och innehåller förenklat oftast delade funktioner för program.

Felmeddelandet beror på att ett program eller en drivrutin har avinstallerats från windown men referensen till den har inte tagits bort ur win.ini.

Det går bra att skriva sysedit i en prompt och sedan redigera bort daren som refererar till den felande ddl-filen :)

MazzMedlem sedan aug. 2003118 inlägg
#3

Hela hans dator verkar helkass..hans nyinstallerade brännarprogram går inte och kan inte läsa bränningen..flesta funktioner är avvaktiverade och han kan inte använda det utan endast öppna det. När det gäller dllfilen som saknas..in i dos med andra ord?

Han kan heller inte avsluta windows utan måste slå av strömmen:-) Hör inte hört var han får för meddelande här.

JonMedlem sedan juli 20011 304 inlägg
#4

Är den någorlund ny kan det ju vara en bra idé att installera XP istället. Annars är ju ominstallation det som verkar vara på tapeten :)

MazzMedlem sedan aug. 2003118 inlägg
#5

Jo det verkar så..vet ej hur gammal datorn är men han kör som sagt windows 98 så att installera Xp blir nog segt. Han har inte så stor hårddisk. Vet ej exakt. Lutar nog åt att installera om win 98.

Allt verkar komma på en gång. Han kommer heller inte ut på nätet nu. Han kör modem. Frågade om han fick anslutning och det sa han att han verkade få. Dock konstigt för han kan ej skicka ut några mail ifrån Outlook och några sidor på nätet kan ej visas. Nåt med internet anslutningen som blivit galet. Vad säger ni?

132 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.0e50b1ef
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)