Japp
Frågan#1
Visst räckar det att starta om datorn med win98 skivan och och välja att radera alla gamla filer för att sedan installera in win 98?
Tänkte snabba upp den bärbara lite... :)
6 svar · 234 visningar · startad av caze
Visst räckar det att starta om datorn med win98 skivan och och välja att radera alla gamla filer för att sedan installera in win 98?
Tänkte snabba upp den bärbara lite... :)
Japp
Det är väl det bästa sättet..
Men måste jag inte ha en startdiskett om jag ska formatera allt på C:/ och sedan installera windows 98 på C:/ direkt efter...
Nu när jag ominstallerade win98 så är alla gamla program kvar... Själva grejen var att jag ville få bort alla program och allt gammal....?
Själv så har jag gjort som så att jag har formaterat disken installerat 2000 installerat dom program jag vill ha och sedan gjort en ghost på det. Nu går det grymt fort när jag vill återställa till en "ny" installation med dom program jag vill ha.
Om du kan bota från cdn lär du även kunna formatera disken därifrån. Markera partionen och välj delete och skapa en ny, formatera och installera!
Fdisk hittas genom att skriva fdisk (nähä? ;)) men format är inte lika lättillgänglig utan då måste du in på skivan och i Win98. Där ligger format.