webForumDet fria alternativet

Licensiering XP

4 svar · 325 visningar · startad av Racerankan

RacerankanMedlem sedan dec. 19992 751 inlägg
#1

Hej.

Jag installerade XP på min dator hemma för ett tag sedan. Idag monterade jag en ny hårddisk varpå XP poängterar att jag har ändrat maskinvaran och att jag då måste aktivera XP på nytt.
När jag aktiverar på nytt får jag ett meddelande om att jag redan använt XP-licensen för många gånger.

Detta för att jag installerat ny maskinvara i datorn. Hur seriöst är detta? Och hur tänker microsoft när man inte får installera maskinvara i datorn?

QuidMedlem sedan juni 20006 025 inlägg
#2

Det får man, men efter att ha aktiverat den 5 gånger så måste man ringa till dom för att aktivera igen, då trycker man fel i deras växel så man får prata med någon sen så uppger man att man har problem med en aktivering efter att man har bytt lite hårdvara. Och då får man ett nummer av dom som man ska knappa in i sin data. Sen är det klart.

Men jag kan hålla med om att hela system är idiotiskt...

RacerankanMedlem sedan dec. 19992 751 inlägg
#3

Men måste jag göra detta varje gång jag installerat hårdvara 5 gånger?

Det är ju löjligt.

Office gjorde samma sak.

LaspMedlem sedan juli 200012 980 inlägg
#4

Jag trodde att det var tio ggr Det står också att man kan byta ut, dvs ändra configureringen utan att man måste licensiera.
Har du bara monterar in en ny hårddisk?
Javisst är det löjligt!

m_soderlundMedlem sedan sep. 20026 425 inlägg
#5

Löjligt som sjutton! Jädra Microsoft rent utsagt..

125 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.3ab8d573
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
122 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)