webForumDet fria alternativet

Dubbelklicka på en fil = deleta den???

Windows

5 svar · 308 visningar · startad av catalina76

Medlem sedan mars 200256 inlägg
Frågan#1

Hej!

Jag har Win 2000. Jobbar med *.sas filer. Mitt problem: När jag vill öppna en *.sas fil genom att dubbelklicka på den så föreslår windows att jag ska delata den och ta bort den permanent. Detta uppstår endast med *.sas filer. Är detta en inställning som man kan göra någonstans?? Det är nämligen mycket irriterande.

Har även förstått att detta har uppstått när vi fick 2000 installerat och hände alltså inte när vi använde NT.

Ideér? förslag??

/Catalina

Medlem sedan apr. 200010 782 inlägg
#2

Kan du inte bara assoicera om den till det program som du vill öpna den i :D

Medlem sedan mars 2001593 inlägg
#3

eller varför inte bara köra "öppna som..."?

Medlem sedan mars 200256 inlägg
#4

Även om jag väljer öppna som... och det pgm som vi arbetar med SAS-filer i så föreslås det att jag ska ta bort filen...

Och att öppna filen i notepad fungerar iofs, men det är ju inte det jag vill göra...

Jag villl få windows att fatta att jag vill öppna filen i SAS när jag dubbelklickar på den, inte ta bort den.

Medlem sedan mars 2001593 inlägg
#5

men när den föreslår att du skall deleta är det bara för att ta bort filen som visar visas inte den här listan med massa program om du använder "öpnna som"

Medlem sedan mars 200256 inlägg
#6

Om jag förstod rätt. Väljer jag OK i rutan med deletefrågan så öppnas avinstallationsguiden, med följdfelet att han inte kunde hitta avinstallationsfilen.

Jag får inte upp listan med alternativa öppningsprogram.
Tyvärr...

261 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.2f471f9e
120 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
125 ms — ändringar (db)