Tjena
Håller på med en windows 2000 server. Ska ha den som primär domänkontrollant men jag lyckas inte riktigt få till det så att det går att ansluta clienterna till den.
Jag har installerat Active Directory och specificerat vilket domännamn som server ska ha.
Sen ska man ju gå in i inställningarna för active directory och lägga till användare och datorer..
Antar att datorer är datornamn på de datorer som ska ha rättighet att ansluta till domänen.
och användare är självklart användare i domänen.
I huvudmenyn för domänkontrollanten så har vi ju 5 st val
vad dom är till för riktigt vet jag inte
DOMÄNENS_NAMN
Builtin
Computers
Domaincontroller
Foreignsecurityprincipals
Users
då har jag lagt in dom datorer som ska ha rättighet i computers och användare i users och när jag försöker ansluta från klienten genom att välja att ansluta till en domän istället för en arbetsgrupp så måste man ju fylla i användarnamn, lösenord och domän.. när jag gör det kommer det upp en ruta för "Skriv in användarnamn och lösenord och domän för ett konto som har rättighet att ansluta till domänen."
När jag skriver in huvudadminkontot för domänen dvs. "administrator" och lösenordet så kommer det upp en ruta med följande text:
"Det gick inte att ansluta till datorn och domänen för följande fel:
Den angivna domänen finns inte eller kunde inte kontaktas"
och nu vet jag inte hur jag ska gå vidare.. har jag misstolkat något?
Datornnamnet på servern som är PDC finns med i nätverksikonen på de andra datorerna och jag kan komma åt den och se vilka mappar som är uttdelade.
Är det nån som vet hur jag ska lösa det? Finns det nån bra (helst svensk) sida eller nå som nån känner till som är att rekommendera?
mycket tacksam för svar
------------------
Ingenting är omöjligt, bara en utmaning.