Jag ska formatera min HD efter div krångel med BIOS-uppdateringar och OS inkompabilitet. Men jag vill blåsa Master boot record också för att få datorn helt ren från gamla rester. Går det med de "vanliga" start/bootdisketterna? Finns det några bootdisketter som formaterar för Win2000/NTFS eller ska man köra med bootdiskett från t ex win 98 och sedan formatera disken med NTFS under installationen av Win 2K? Jag vill förstås ha NTFS och inte FAT.
Formatering!
8 svar · 184 visningar · startad av clarkbones
Boota med Win2k-skivan så kan du fixa det där under installationen.
------------------
Söndagen den 3 juni kommer webForum-servern att tas ner för systemunderhåll.
Avbrottet kommer att ske under dagtid. För uppdaterad information se Serverstatus.
OK, ska testa detta. Trots att jag helst skulle velat blåsa MBR som jag antar att man inte gör med din beskrivna metoden.
Det behövs inte.
------------------
"Develop for it? I'll piss on it."
Microsoft CEO Bill Gates, about developing
applications for Steve Jobs' NeXT Computers -
which led to the demise of NeXT in 1993.
den vägrar boota från cd:en.
Har förstås ändrat bootsekvensen till rätt. Har även testat att inte tillåta bootning från annat än från CD:n i BIOS. Men ddå hittar den ingenting.
" OS not found".
Och även testat att ändra bootsekvensen till
1 diskett
2 cd
3 hd
för att det kanske berott på att CD:n inte hunnit komma igång. Men inget hjälper. Tilläggas bör att BIOS är uppdaterat och att CD:n fungerar fint så fort Windows är i gång. Har även testat att ladda ned ny firmware till CD:n. Idéer?
Det har gått att boota från CD-n på andra datorer så den bör vara OK.
[Redigerat av clarkbones den 01 jun 2001]
Hallå vänta! Jag tror jag hittat svaret. Vänta!
[Redigerat av clarkbones den 01 jun 2001]
Hmm! Behöver en bootdiskett. Någon som har filer till sådan på lager eller vet var jag kan ladda ned?
Jag hittade inte på IBM:s sida
[Redigerat av clarkbones den 01 jun 2001]
Jag sökte här på wF på bootdisk och fick fram en länk till http://www.bootdisk.com
Länken fanns här: http://program.webforum.nu/wf/Forum11/HTML/000245.html
Kan du inte göra bootdiskar från din cd:n på en annan dator då?
Ang rensa mbr helt: http://program.webforum.nu/wf/Forum12/HTML/000032.html#6
------------------
Ancilla, face mea laganum!
Allt är OK Nu, tack för all hjälp