webForumDet fria alternativet

Hitta uppgifter om datorkapacitet i NT?

Windows

4 svar · 408 visningar · startad av Soffi

Medlem sedan sep. 200016 inlägg
Frågan#1

Vissa uppgifter som man lätt hittar i "hemmaWindows" kan jag inte hitta i NT. T.ex. processorkapacitet - PII, PIII el.dyl. och antal Mhz och hårddiskens storlek. Det senare kan man se i utforskaren, MEN om inte hela disken är partitionerad står ju bara de partitioner som finns där. Det måste ju finnas någonstans i NT där man kan se detta? Man borde väl hitta det utan att gå in i BIOS?

------------------
Soffi

Medlem sedan apr. 200010 782 inlägg
#2

Start -> Admin. tools -> win. NT diag.

Där hittar du det mesta.

------------------
"Mina mappar är slut, kan ni sälja mig några nya...?"
- Förvirrad Mac-kund

Medlem sedan sep. 200016 inlägg
#3

Tack, jättebra, men jag hittar fortfarande inte vilken pentiummodell det är och inte HD:s reella storlek, utan bara de enheter som finns på datorn?

------------------
Soffi

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#4

http://program.webforum.nu/wf/Forum11/HTML/000427.html

Diskuterades detta angående processorn.
När det gäller hd:n så tror jag inte att win öht känner av något annat än storleken i win-partioner räknat så det blir nog värre.

------------------
Ancilla, face mea laganum!

Medlem sedan feb. 200115 571 inlägg
#5

Om du har adminrättigheter i datorn så kan du gå in och kolla diskens storlek i Diskhanteraren. Har för mig att den ligger i "Start - Program - Administrationsverktyg" eller nåt sånt.

[Redigerat av SirPeter den 15 maj 2001]

265 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
128 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
135 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)