Jag gick just in på: http://www.linux.nu av en slump..
Vad tycker ni om ms nyheten?
Man kan inte annat än reflektera över ironin i att Microsofts bristande säkerhet i operativsystemet gjorde att den så hemliga källkoden till operativsystemet nu är på drift...
:)
------------------
One technique mastered is better than one hundred sampled.
Alvar det här är ju än så länge bara hörsägen....har du nåra länkar att referera till? har sökt men inte hittat något, han på linux.nu påstår ju bara en sak utan nåra referenser!
PenguinKiller, jag trodde att du var en hederlig UNIX-kille, men tydligen är du en simpel M$-överlöpare
på vilket sätt då?
att jag inte använder superlativ när jag talar om MS?
börjar bli trött på folk som bara apar efter MS-bashing som dom läs om på slashdot.org, istället för att komma med egen konstruktiv kritik!
Och ja! jag är en Unix admin...
(dock så är jag hemma nu)
En stilla undran:
Vem fan vill kopiera en källkod från ett junkprogram? Ett hackat microsoft är ju den trevliga nyheten... men att det skulle vara till nån annan nytta är ju bara löjligt.
Hmm.. Kan tänka mig hur det blir.
Vi har släppt ett nytt operativsystem och ett nytt programpaket. Vi kallar det Megahard Doors resp. MH Home. Vadå misstänkt?
Äh. Nu gör jag mig själv dummare än vad jag är, men det är ju lite kul.. :e
------------------ Axel Veibäck
- http://www.axelweb.nu
- axel@axelweb.nu "Do not recharge, put in backwards, or use."/Varningstext på ett batteri
Apache utsatt för hacker-attack
Apache Software Foundation (ASF) - världsledande leverantör av datorservrar - har blivit utsatt för en ytterst allvarlig attack från hackers.
- Vi har upptäckt att någon har haft fräckheten att lägga ut källkoden till våra applikationer på vår webbplats, så att vem som helst kan ladda ner den, säger en talesman för ASF som helst vill vara anonym.
Och hackerattacken - som tycks ha pågått i åratal - har sannerligen haft förödande konsekvenser för ASF. Ungefär 60% av alla servrar på Internet använder sig av Apaches HTTPD-server, och de flesta av dessa har tillägg som mod_perl, mod_php eller Tomcat Jakarta som även de har laddats ner från ASF:s webbplats. Dock har inte en enda användare betalat licens för programmen.
- Vi har länge ansett att våra försäljningssiffror har varit dåliga, men vi trodde hela tiden att det berodde på våra PR-chefer, säger vår källa.
ASF anser sig ha goda möjligheter att spåra de skyldiga, som väntas få betala med sina könsorgan. Råjters
Tänk om ;)
------------------
-- spango Windows can't find the keyboard. Press any key to continue.
De skriver att angriparen upptäcktes genom att nya konton skapades. Innebär alltså att vedebörande hade administratörs-rättigheter. Har han då haft tillgång till loggarna så är dessa inte mycket värda skulle jag vilja påstå. :)
Skulle tro att detta uttalande var tänkt att lugna ner marknaden, och att släta ut det inträffande. Frågan är om det inte borde få motsatt effekt när man nu bekräftar (av misstag, skulle jag tro) att angriparen inte bara fick access till det interna nätverket, utan dessutom administratörs-access. Det framgick inte i det tidigare uttalandet vad hag vet?
Alla som har en hum om hur ett Windows- nätverk funkar, vet att det måste vara ganska mycket allvarligare än vad MS påstår...
Precis som sas här i tråden så hade ju alltså hackern admin rättighet, och även om det som MS *NU* påstår bara pågick i en vecka, så vaddå då?
Fan på en vecka hinner man kopiera en hel del :e
Skulle tro att det ser ut som Fort Knox just nu hos MS med rytande säkadminer och vakter som springer runt och säkrar vad som säkras kan...hehehe :e