Hej!
Jag sitter vi ett lan och kör win98. Mitt problem är att jag inte kan stänga av datorn. Den stannar och visar bara 98 loggan. Kan någon hjälpa mig??
Har du Win98 Second edition ? det verkar vara ett vanligt problem med den varianten.
Det har inte jag men fick samma problem med avslutning. Visserligen försvann loggan men hela skärmen blev prickig. Det finns en fil i min dator som heter "msconfig" och där gick jag in under "Avancerat" och valde bort "Inaktivera snabb avslutning".
Troligtvis är det någon toggel på den knappen, för efter det så stängdes datorn av korrekt.
Lustigt, jag var också där och pillade och kryssade för samma alternativ, men då startade min dator om direkt, trots att jag valt "shutdown".
Problemet försvann när jag pillade tillbaka alternativet igen...
Kolla så att det inte är något program som inte windows kan stänga av...som du installerat. Får samma problem ibland och tar då och tar o stänger alla program i autostarten så brukar det stängas av korrekt.
------------------ [McD - Burgers for the people!]