Hej!
Ska leverera XP datorer till mina kunder och vill få dom så stabila som möjligt. Det enda dessa datorer ska göra är att köra ett program vi utvecklat. Det är Asus EEE Top windows XP touchscreen datorer.
Asus EEE Top:
Processor: Intel Atom N270 1,6 GHz
Grafik: Intel GMA 950
Minne: 1gb
Stabilisera datorn:
Ta bort all 3e parts program.
Avsluta onödiga tjänster i msconfig.
Avsluta onödiga services+autostart i services.msc.
Vad kan jag mer göra för att få datorn så stabil som möjligt?
Bör man uppdatera windows till senaste och köra SP3?
Lönt att formatera datorn även fast den är nyköpt?
MVH
Patrik Hansen
tydalMedlem sedan juni 20034 013 inlägg Beroende på hur mycket skräp de har lagt in från början kan det ju vara värt att göra en nyinstallation från en riktig XP-skiva. Uppdatera till SP3 låter väl lämpligt.
Utöver det du skrvit behöver du ju skapa en användare och fixa lämpliga rättigheter.
Dock borde du valt Linux. Det är mycket mer anpassningsbart. I stället för att i efterhand försöka klura ut vad du ska ta bort, så funkar ju Linux så att du lägger in det du vill ha i stället.
LaspMedlem sedan juli 200012 980 inlägg Du använder nLite för att skapa en ny installationsskiva där du har rensat ordentligt.
Det gör att du får en mycket mindre installationsskiva som dessutom kan återskapas