webForumDet fria alternativet

Trög dator...

5 svar · 391 visningar · startad av Kalle M

Kalle MMedlem sedan mars 20041 938 inlägg
#1

Min dator har börjat bli trög och seg..har rensat ut och kört Addaware men det verkar inte blir så mkt bättre. Använder Virusprogram och det har ej visat någom om Virus. Har ju ganska bra med uttrymme och har kört diskdefragmenterararen osv. Vad bör jag kolla om jag har seg dator?

Windows Xp och servicepack2..

Kollat msconfig och autostart men vad vet jag vad jag inte kan plocka bort där? Ska jag bocka av allt där?

clarkbonesMedlem sedan feb. 20012 693 inlägg
#2

Är det processorn som jobbar, eller mycket läsningar/skrivningar till disk? Om det inte är spyware/Virus, Sök på RegVac på download.com. En rejäl städning av registret kan hjälpa.

Kalle MMedlem sedan mars 20041 938 inlägg
#3

Hittade Registry Mechanic som jag kör igenom med nu...? Finns det något som är kostnadsfritt som du vet?

fiddlerMedlem sedan juli 20022 464 inlägg
Kalle MMedlem sedan mars 20041 938 inlägg
#5

Tackar så jättemkt för hjälpen!
Kanonbra! :-)

En fråga...om datorn lite seg i början när den startar...vad vet jag vad jag kan ta bort i Autostart och inte. Kolla bifogad bild.

Mvh

autostart.png
muskotMedlem sedan jan. 20027 705 inlägg
#6

Vill du snabba upp datorn rekommenderar jag verkligen att avinstallera Norton Antivirus (och istället använda NOD32).

Genererad på 372 ms · cache AV · v20260730165559-full.f96bc7eb