Hej!
Jag innehar en bärbar Amitech FreeNote 4800. Den fungerar utan problem om man bortser från en sak...
... Det är så att jag nyligen köpte en "externt kabinett" och stoppat in en Maxtor 200gb hårddisk. När jag kopplar in den i datorn via ett USB2 gränssnitt så börjar datorn att "hacka" och ha sig. Sätter jag på en film eller en låt så hackar den/dem.
Vad jag dock upptäckt är att om jag ploppar ut mitt trådlösa nätverkskort (Netgear WG511T) så fungerar allt smärtfritt. Inget hackande och liknande.
Någon som vet vad felet kan vara? Det jag vet är att jag inte vill koppla in en 20 meters nätverkskabel igen iaf, sen vill jag inte behöva plocka fram min stationära för att få HDn att fungera heller :(.
Tacksam för alla svar!
Trevlig helg!