Efter en omstart av datorn så ligger det en mysko ikon i system-trayen vid klockan. Det går varken att klicka eller högerklicka på den och om man hovrar med musen över den så står där en ip-adress. Ser ut som något läskigt, polissirener och grejjor. Vad sjutton är det?
![]()
Mysko ikon i systemtrayen????
5 svar · 348 visningar · startad av Jesper T
Kör msconfig. Du borde kunna hitta applikationen i under fliken startup.
Jag vet inte, men jag kan tänka mig att det tillhör en brandvägg?
Har du prövat att dubbelklicka också?
Rikard skrev:
Du borde kunna hitta applikationen i under fliken startup.
Nix, hittas inte där.
nitro2k01 skrev:
dubbelklicka
Händer inget då heller.
Ser ut som något som kollar och scannar din mail ;)
Inget spamskydd eller ngt ?
Prova att öppna task manager och döda processer. På så sätt kanske du kan se om ikonen försvinner när du tar död på en viss process. Har du bara ett namn på en fil eller något så är det lättare att identifiera vad det är. :)
I och med att den visar ett ipnummer när du håller musen över den så känns det som en servertjänst. Tex RealVNC beter sig likadant. Antagligen presenterar den ditt ipnummer för att det ska vara enkelt att veta vilken address klienten ska koppla upp sig mot... Jag bara spekulerar vilt :)