webForumDet fria alternativet

hur bränna utan hack mellan ljudspår?

Program & appar

0 svar · 290 visningar · startad av FredrikF

Medlem sedan maj 200391 inlägg
Frågan#1

Jag har skapat en mix av ljudspår till en wave-fil som jag sedan klippt i tu och sparat varje separat spår som en egen wave-fil.

Jag har problem med att bränna spåren utan mellanrum. Jag har aktiverar disc-at-once i brännarprogrammet (easy cd creator). Ändå får jag ett hack på nån millisekund mellan låtarna.Hacket är inte konstant utan varierar mellan låtarna. Jag misstänker att jag har klippt spåren på fel plats så att brännarprogrammet avrundar spårlängden och på så sätt inte lyckas foga samman spåren som jag själv tänkt.

Har någon lyckats att få ett uppdelat spår att bli kontinuerligt utan minsta hack? Hur skall jag klippa mitt spår så att inga hack uppstår? Vid hela sekunder? Jag tycker att upplösningen borde vara högre än så.

tar tacksamt emot alla "icke-kvalificerade gissningar".

249 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
122 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)