Har funderat lite runt kopieringsskydd, samt hur man skulle göra själv om man lyckas göra något Shareware prg någongång :)
Tex, vid installationen slumpas ett av 200 tal/bokstavskombination fram ur en databas, sedan får användaren leta upp det som matchar på en sida i dokumentationen. (Då skulle det bli lite svårare att hitta på nätet)
Hur kan tex MS, och alla(?) andra endast ha ett serienummer per produkt?
Minns något spel till c64(eller vart det spectrum...?) där man fick med någon "linjal" som "växlade färger"(mot ljuset), som man skulle koppla ihop med en kombination som visades varje gång spelet startades?
Läste om något dyrt CAD program som hade en hårdvara som man skulle stoppa i en port som skydd.
Någon som har stött på andra intressanta bra skydd ?
metalfanMedlem sedan sep. 2002127 inlägg Gamla datorspel hade oftast rätt intressanta kopieringsskydd, men som samtidigt var rätt besvärliga för användaren.
Att i dagsläget låta användaren plocka fram koder/manualer varje gång programmet skall köras är inte direkt användarvänligt och kommer troligtvis att knäckas omgående just därför att det är så omständigt.
Jag tror att Microsoft och andra tillverkare matchar serienumren mot en förutbestämd algoritm som gäller per produkt. Det håller ända tills den algoritmen knäcks. Därefter kan den användas i motsatt syfte, nämligen att skapa nya giltiga men olagliga koder.
Kopieringsskydden idag verkar mest gå ut på att man ska verifiera sin kod mot en central server när man installerar eller kör programmet. Det gör att missbruk av koder kan upptäckas och spärras men det finns givetvis flera problem med den metoden också.. bl.a är det dyrt med underhåll och övervakning av servern. Det är förmodligen inget för sharewareprogrammeraren.
Angående hårdvarulås, alltså en liten pryl man kopplar in på datorn (oftast på parallellporten så vitt jag vet), så brukar de trots allt inte vålla några större problem för crackarna.
Många freeware-program är egentligen "adware/spyware". Alltså istället för att sälja licenser så tjänar de pengar på att visa annonser för användaren eller samla information om användarens surfvanor.. Då behövs inget krångligt kopieringsskydd vilket är en fördel, men däremot är det inte så populärt bland medvetna användare. Det finns antagligen ändå tillräckligt med aningslösa användare, eller sådana som inte bryr sig, eftersom programmen existerar.
Nästa stora steg inom kopieringsskydd är väl TCPA/Palladium..
I vissa fall (beror ju helt på vilken typ av tillämpnig man pratar om) är det möjligt att lägga kärn-funktiorna i en web-service man måste betala för att komma åt. Sen kanske man gör en enklare gratis-variant som inte har lika mycket funktionalitet, eller på något sätt begränsa den.
Sen kan man fråga sig hur många som är villiga på att lägga timmar på att cracka ditt program (det beror ju på vilken marknad du ska nå, vilketn typ av tilllämpning, och priset på ditt program). Kanske räcker det med ett väldigt enkelt kopieringsskydd för att de flesta ska köpa det istället.