mhermanMedlem sedan sep. 201010 inlägg Har ett äldre Program som körs i dos, detta startas upp med diverse bat-filer.
I en av dessa står: SET NIOS=3 SET FRTIME=200.
Vad står dessa för?
Programmet använder sig av com1-porten för att styra en extern maskin, och jag får det inte att fungera när jag ska byta till en nyare dator. Verkar som det är något fel på signalen, då maskinen inte beter sig som den ska.
I själva huvudprogrammet står följande text:COM1:9600,E,7,2,RS,CS0,DS0,CD0
Tanken är att jag ska kunna köra ifrån WinXP.
LaspMedlem sedan juli 200012 980 inlägg Svårt, minnet är kort.
Men i huvudprogrammet sätts Com1 till 9600 baud Udda paritet, med sju bitars överföring och 2 stoppbitar
Mer om com portar här:
http://support.microsoft.com/kb/112841
En flock dos kommandon har du här:
http://www.computerhope.com/msdos.htm#02
Jag är inte säker på att du kan emulera allt ifrån XP.
Men du borde kunna skapa en virtuell dosmaskin.
Fler referenser
Verkar som om NIOS är proc specifikt!
http://docs.racket-lang.org/frtime/index.html
mhermanMedlem sedan sep. 201010 inlägg Jag har även testat att köra programvaran i ren dos på en "nyare"(100MHz) dator och får då samma resultat..
Och som jag förstår så ska väl programmet självt ställa in porten med den raden jag skrev tidigare.? Beror det då på själva datorn?
Har även testat med dosbox, där man kan ställa in cpu hastighet i "cycles", verkar inte bli nån skillnad då heller, vad kan tänkas vara felet?
Maskinen och PCn hittar ju varann via porten och jag kan göra vissa kommandon, men när jag ska köra med automatik så blir det helt galet. den aktiverar inte verktyg å så vidare.
Inget fel på maskin, för när jag kör med gamla PCn funkar allt.