calsonMedlem sedan dec. 2003487 inlägg Hej
Jag har skaffat mig en ny bärbar dator med WinXP Pro.
Jag laddade över några filmer från min gammla dator men jag kan inte kolla på dem i windows mediaplayer eftersom jag behöver codecs, för att få bild.
På min gammla dator laddade jag ner ett codec paket som gjorde att jag kan se alla mina filmer men jag har hört att det är en stor belastning på datorn?
Eftersom det är en ny dator vill jag verkligen inte slöa ner den det första jag gör.
Någon som vet ett bra codec paket som fungerar på de flesta filmer som inte slöar ner min dator, om det nu är så att datorn blir slö av stora codecs paket?
Om det är något jag bör veta när jag installerar nya codecs vore det snällt om ni kunde skriva det ochså.
Tack på förhand
EsenMedlem sedan mars 20024 456 inlägg Ladda ner WMP9 så borde det lösa sig...
bohlinMedlem sedan mars 2000263 inlägg Jag rekomenderar ffdshow. Läs mer om ffdshow här.
Sen behövs ett filter som fixar AC3 (surroundljud). Var man hittar det vet jag faktiskt inte, har kollat lite på divx-digest.com men hittar inte något bra.
Om du använder Windows Media Player så behöver du ett program för subtitles, om du ska använda sådana. Vobsub är bra, finns att ladda hem här.
JymdisMedlem sedan mars 20016 260 inlägg Mr. N.Medlem sedan sep. 20025 507 inlägg
Esen skrev:
Ladda ner WMP9 så borde det lösa sig...
Nej?
Mitt förslag är som vanligt att du bara hämtar hem de codecs som behövs. Använd Gspot för att kolla vilken codec du behöver till en viss film.
Om en film ändå inte går att spela kan du prova att öppna den i VLC, det är en videospelare som (nästan) alltid funkar.
http://www.videolan.net/
Du kan nu glömma vad codec är :birp :birp
calsonMedlem sedan dec. 2003487 inlägg Jag har nu laddat ner Gspot
När man kör programet så får man veta vilken codec man behöver så nu undrar jag var jag kan ladda ner det samt installera det.
Tack så här kångt
JymdisMedlem sedan mars 20016 260 inlägg Vilken codec är det du behöver?
calson skrev:
Jag har nu laddat ner Gspot
När man kör programet så får man veta vilken codec man behöver så nu undrar jag var jag kan ladda ner det samt installera det.
Tack så här kångt
här brukar va en bra start
calsonMedlem sedan dec. 2003487 inlägg DivX 3 Low-Motion behöver jag
calsonMedlem sedan dec. 2003487 inlägg Jag ska ladda ner DivX player men jag skulle gärna villja använda Media player för jag gillar den.
Finns det något annat film visningsprogram som kan rekomederas?
kobranturre skrev:
http://www.videolan.net/
Du kan nu glömma vad codec är :birp :birp
ehhhhhhhhhhh :l
Denna har alla codec och funkar prima!