bra utvecklingsmiljö(Java, PHP, html) till linux
5 svar · 625 visningar · startad av jme
https://www.eclipse.org - en utmärkt IDE för åtminstone Java/J2EE. Miljön är helt plug-n-play-baserad så att säga så det finns en mängd tilläggsplugin att installera, jag tror t.ex att det finns plugin för C++-utveckling.
Jag installerade Eclipse och det verkar lovande. Skall köra med dett ett tag.
Jag har testat Eclipse, NetBeans och JBuilder Personal i Linux när det gäller Java. Alla har väl sina fördelar, men jag gillar Eclipse bäst.
KDevelop har version 3.0 på g, men den är fortfarande i alpha sist jag kollade. Den tidigare versionen funkar ok till C/C++ utveckling. 3:an verkar kunna bli bra, har iofs inte testat den versionen än.
Jag satt och läste lite newsgrupper och stötte på ett länktips till detta: http://phpeclipse.sourceforge.net/
Ett PHP-plugin till Eclipse! Jag har inte testat det själv, men om det är något att ha så kan ni få ihop en komplett IDE för både Java/J2EE och PHP. Kan vara värt att kika på om man använder bägge tekniker.