webForumDet fria alternativet

FTP över SSH2 utan "riktiga användare"

Linux & BSD

2 svar · 192 visningar · startad av Aleph_One

Medlem sedan juni 2003372 inlägg
Frågan#1

Jag letar efter ett alternativ där jag kan sätta upp en FTP som enbart kör över SSH och där jag inte måste skapa en användare på maskinen för att det ska fungera.

Förslag?

Medlem sedan aug. 2002224 inlägg
#2

ja du jag förstår inte riktigt hur du menar med SSH2 delen men utan lokal användare kan du ju alltid koppla ihop det med en databas som t ex MySQL.

Jag såg att dom har på freebsd.se en guide om hur man kopplar ihop proftpd med tls ifall det är det så finns det även en guide där för hur man kopplar ihop proftpd med mysql och så kan du sätta ihop dom två guiderna :) :bire

Medlem sedan juni 2003372 inlägg
#3

Uttryckte mig kanske aningen kryptiskt.. jag vill kunna tunnla FTP genom SSH alltså.

Hittade den här också som har egen användardatabas http://www.pureftpd.org/

Ville mest kolla av lite vad som används och vad man har för alternativ.. som det ser ut nu lutar det nog till att köra ProFTPD med SSH/SFTP stöd och vanliga användare dock.

Tack för tipset iaf! :bire

256 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
121 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)