Jag skall hjalpa en mindre firma med deras lilla natverk. Inga problem forran man kommer till en Unix-maskin som de anvander for att koppla upp sig mot Tullverket. Man kor TermVision (Shell) for att komma mellan Windows-natverket till Unix-maskinen. Nu skall jag uppdatera klienterna till W2k och da maste jag uppgradera licenserna till TermVision. Detta vill jag inte, det kostar pengar och det verkar onodigt att anvanda TermVision till detta. Maste finnas nagot son ar gratis. Nagon som vet?
TermVision - W2k-server
2 svar · 193 visningar · startad av boll
Kanske bara vanliga telnet eller PuTTY eller nått? då kan du iaf logga in på unixdatorn.. sen vet jag inte ;)
Hej boll
Tyär så verkar det inte bara vara något vanligt terminal program.
Läste lite snabbt just om termvision, man kan använda det för att köra applikationer över nätverket med "windows klick" metoder.
Läs mer här::
http://www.tarantella.com/vision_downloads/vision2k/docs/user/tvintro.pdf
Man ska kunna överföra filer mm.
Sökte på termvision på freshmeat.net men hittade ingen motsvarighet.
Det är vad jag har att bidra med..
Men det beror lite granna vad de ha på unix servern. Om de bara ska remota till den så funkar det med telnet (inte att rekomondera) eller ssh.
// ranxerox