jag e mit uppe i installationen av RH linux 7.3 (på en annan dator9 och behöver skapanån "rootpartition".....jag kan inte fortsätta utan att jag har gjort det.....vad ska jag göra
installationssaker...nybörjare
8 svar · 478 visningar · startad av Hans-Erik
Skapa en partition, helt enkelt. Antingen via installationsprogrammet, eller från Windows med Partition Magic ( Om du har tillgång till det ).
Du behöver minst två partition, en SWAP-partition och en för Linux.
- Det bästa är att partionera genom installationsprogrammet.
- Swap partionen ska vara minst dubbel så stor som ditt RAM minne
. :)
jojo
jojo...men varje gång jag gör nå nytt så står det en varning och sen går det inte........baresej jag gör SWAP eller annat..
Har du satt ext2 som root??
Det finns möjlighet att låta RH:s installationsprogram automatisk partitionera, använd det.
Ett till litet tips är att du kan ju läsa howto-sidorna på skivan innan du sätter igång.
Jag vill nog påstå att det är ganska så nödvändigt, inte minst när du sen sitter där och ska använda RH:n ;)
hehe....
Jadu....klumpiga jag hade bara glömt att sätta ett "/" tecken i en ruta :e :e Så nu funkar det perfekto! :birp
PeW skrev:
- Det bästa är att partionera genom installationsprogrammet.
- Swap partionen ska vara minst dubbel så stor som ditt RAM minne. :)
Nja, inte alltid va!? Varför ska Du ha en SWAP på 2Gb om Du har ett RAM på 1Gb? Det låter lite fånigt.
En SWAP på 296MB räcker nog alldeles förträffligt för de flesta.