webForumDet fria alternativet

RH 7.1... nåt att ha?

Linux & BSD

13 svar · 271 visningar · startad av PeW

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
Frågan#1

Tänkte uppgradera till rh7.1... men det slog stopp direkt då den inte hittar lämpliga scsi drivisar... har testat att erbjuda de som adaptec hade att erbjuda men... nada!

Adaptec aec6710s och det är till cdromen.

Då det funkade klockrent med den disten jag har nu (6.2) så blir jag lite förbryllad... hörde sen om fler som haft liknande strul och mer därtill med 7.1 så är det nån större mening med att uppgradera eller ska jag kolla efter en annan dist?
Kör bara med gratis varianter :e

Få r man höra lite komments? ;)

------------------
Ancilla, face mea laganum!

[Redigerat av PeW den 26 maj 2001]

Medlem sedan nov. 19991 033 inlägg
#2

hmm... det brukar vara en hel del som försvarar sina distar och kommer med förslag men nu verkar det lugnt...

Själv hade jag tänkt testa Debian för att eventuellt ha som arbetsmaskin framöver. Har hört en del pingviner som uttryckt sin belåtenhet över den :)

Har alltid haft Slackware som serverdist och har precis testat den som desktop men vet inte riktigt om jag kan rekommendera den för gemene man.
Hr. Volkerding skyndar tämligen långsamt med uppdateringar av disten, vilket gör att den kanske inte är så attraktiv för desktopanvändaren.

Men det finns ju en hel del distar att ladda hem så det är väl bara att testa :)

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#3

Ingen hit med modem att ladda hem en iso ;)

Fast det brukar ju gå att köpa en skiva för mer eller mindre självkostnadspris.
Men nog är det märkligt att en nyare dist (RH7.1) inte accepterar samma hårdvara som en några snäpp äldre (RH6.2)... :(

Min undran var nu mest om jag missar nåt väsentligt förutom USB-stödet av att inte uppgradera hela disten. Tar gärna emot ett konkret tips om hur få till 7.1:an (gratis disten som följde med DMZ). Går det t.ex att peta in drivisarna från 6.2 disten i en diskett och använda dessa? Eller är det inte värt besväret pga andra problem?

------------------
Ancilla, face mea laganum!

[Redigerat av PeW den 28 maj 2001]

Medlem sedan apr. 2000642 inlägg
#4

stora skillnaden är väl att 7.1 använder 2.4-kärnan... vilket innebär förmodligen att dina drivisar för 6.2 inte funkar (2.2-kärnan).

det är kanske därför ditt kort inte funkar, eftersom ingen brytt sig om att fixa till drivisarna så att dom funkar? iofs tycker man att adaptec borde vara ganska bra på det... det kanske finns nått på deras sida för 2.4-kärnan?

------------------
PeterSign v 2.3.36

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#5

Fanns en till *nix men den accepterades inte :(

Efter en koll på bugzilla fanns det bara nyare kort med på listan.
Tänkte att nån kanske hade tips förutom hänvisningar till adaptec eller redhat... ;)

------------------
Ancilla, face mea laganum!

Medlem sedan feb. 20001 861 inlägg
#6

Hej.
Det finns en ny dist som bygger på Debian, Progeny heter den.
Den är förmodligen mer lämpad som arbetsstation då den innehåller tex XFree86 4.0.2 redan från början.

Jag körde Debian på min laptop en tid och kan väl inte säga annat än att jag var mycket nöjd... = )

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#7

funkar den med adaptec aec6710s?

------------------
Ancilla, face mea laganum!

Medlem sedan okt. 20001 285 inlägg
#8

jo.. RH7.1 verkar fungera bra .. jag har iofs inget krånglande scsi kort. Jag hade däremot ett annat problem för.. det var så att INGEN dist stöde mitt moderkort ( AbitBE6II med Hpt366 för disken ) förutom en konstig redhat version, Gentus Linux. Så nu är jag nöjd att Jag kan köra Linux äntligen. Den enes bröd den andres död :-) inte ditt scsi kort men mitt moderkort.

------------------
" The code is out there "

Medlem sedan feb. 20001 861 inlägg
#9

PeW, bra fråga... = )
Ska se om jag kan komma med ett svar.
Annars går det ju alltid att ersätta den befintliga kerneln på bootdisketten.

[Redigerat av OlleBoop den 29 maj 2001]

Medlem sedan feb. 20001 861 inlägg
#10

Hej igen.
Ditt kort har ett chip från NCR, förmodligen 53710.
Det kan funka med 53c7 eller 53c810-modulen.

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#11

Var hittar jag dem?

(sökning hos adaptec gav nada..)

------------------
Ancilla, face mea laganum!

Medlem sedan feb. 20001 861 inlägg
#12

Den följer med RH 7.1.
Jag har inte installerat 7.1 men på driversdisketten finns "NCR5380 (generic driver)", det kan vara den.

[Redigerat av OlleBoop den 29 maj 2001]

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#13

OK
Hur bakar man in valfria drivers i installationsdisketten då?
Jag kör med rawrite images/boot.img

r
Hittade svaret själv... via readme filerna på cd:n

------------------
Ancilla, face mea laganum!

[Redigerat av PeW den 29 maj 2001]

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#14

Det har löst sig nu...
Fast om jag springer på en Debian dist ska jag kasta ett getöga eller två på det ;)

------------------
Ancilla, face mea laganum!

264 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
133 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)