webForumDet fria alternativet

Troligen gnome-relaterat problem

4 svar · 362 visningar · startad av bughawk

bughawkMedlem sedan juni 20001 839 inlägg
#1

Varje gång jag startar en ny terminal eller öppnar en spara-dialog i gnome så står den på ~/micq.log/, vilket är ganska irriterande då jag hellre skulle villja att den stod vid ~/ som standard..

Detta inträffar dock inte i ren C/L, utan bara i gnome..

Någon som vet vad det beror på? :)

bughawkMedlem sedan juni 20001 839 inlägg
#2

Ingen som har en aning?

någon som vet hur man söker igenom t ex sin hemkatalog rekursivt efter de filer som innehåller en viss textsträng ?

SweyMedlem sedan apr. 20003 971 inlägg
#3

Du borde kunna söka innehållet i olika filer med kommandot find. Kolla in man find. Vill du ha ett grafiskt gränsnitt finns kfind(som även fungerar under Gnome om KDE är installerat). Med kfind kan du söka efter filer och innehållet i dem.

------------------
- Swey
Skriv först, tänk sen!

PenguinKillerMedlem sedan sep. 2000177 inlägg
#4

swey...hehehehe...du börjar ju bli en riktig *nix:are...se upp! snart börjar bashingen mot ms också :e
(brukar komma av sig självt)

bughawkMedlem sedan juni 20001 839 inlägg
#5

Efter att ha sökt lite med kfind kom jag fram till att det var min "~/.gnome/session"-fil som det var jag behövde ändra..

Tack Swey! :)

130 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.30151723
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
127 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)