webForumDet fria alternativet

Installera Leopard, måste jag ha rätt skiva?

macOS

2 svar · 463 visningar · startad av Gein

Medlem sedan sep. 20005 700 inlägg
Frågan#1

Jag har en iMac sedan Januari. För ett par månader sedan uppgraderade jag till Leopard på min Macbook (från Tiger). Nu behöver jag installera om Leopard på min iMac men vet inte riktigt vart jag har skivan. Måste jag installera från just den skivan som följde med iMac eller kan jag använda den skiva som jag fick när jag köpte Leopard separat till Macbook?

Medlem sedan maj 20007 492 inlägg
#2

Det går bra att använda vilken skiva som helst. Inga nycklar eller nummer behövs. Möjligen bryter du mot Apples EULA.

Medlem sedan sep. 20005 700 inlägg
#3

Varti ligger produktverifieringen? I hårdvaran?

Jag hittade dock en bättre lösning. Grundproblemet var den att jag inte kunde uppgradera EFI-firmware då jag hade fel partitionsschema (det stod MBR i disk utility, antagligen efter att jag använt Boot Camp?).

Jag lyckades kopiera hårddisken med Super Duper och sedan, med Skivverktyget på Leopard-skivan (utan att ominstallera OS:et), formatera hårddisken med rätt partitionsschema och därefter återskapa hårddisken som nu låg kopierad på en extern USB-enhet.

264 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
136 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)