webForumDet fria alternativet

Hastighet över FTP

4 svar · 263 visningar · startad av Sjodahl

SjodahlMedlem sedan maj 20033 218 inlägg
#1

Tjoh!

Har ett lite märkligt problem som jag inte kan fatta vad det beror på. Det är att när man laddar ifrån min ftp (vsftp on redhat) så går det hur bra precis ibörjan, sen efter ett tag så sjunker hastigheten typ från 500kB/s till 40-50kB/s. Stannar man den och fortsätter att ladda filen igen, så går den upp i full hastighet igen.

FÖRSLAG???

legisMedlem sedan juli 20044 453 inlägg
#2

Hum, har sett liknande problem förr men inte så mkt numer. Har för mig att det var ett klientproblem då. Har du testat olika klienter?

SjodahlMedlem sedan maj 20033 218 inlägg
#3

Japp, det är många olika användare som testat!

RanXeroXMedlem sedan maj 2000829 inlägg
#4

Hej

Har du provat att "tanka" från server lokalt, på maskinen ?
Kan även prova att "tanka" fårn det lokala nätverket.
Antat att du har läst igenom loggar från ftpservern. Att övervaka trafiken samtidigt som du "tankar" är nog bra. Kanske försöker anroppa portar som är stängda i firewallen.

Söte lite på google

http://www.fedoraforum.org/forum/archive/index.php/t-21737.html
Men om jag förstår ditt problem så borde inte detta påverka ditt problem.

SjodahlMedlem sedan maj 20033 218 inlägg
#5

hmm inte testat det, men det ända ftpn loggar just nu (vad jag vet) är vilken fil som har tankats hem och av vem.
Har ett program för att övervaka hastigheten (vnstats). Men där ser jag ju inget direkt mer än aktuell hastighet.

Löst igenom det, får se om det hjälper. Återkommer. ;)

257 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.30151723
128 ms — hämta forumlista (db)
126 ms — hämta statistik (db)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)