Har trubbel med att skicka mail via Outlook Express. Vet ej vad utgående server skall stå på.
Ingående epost är ju: pop.minsida.com
Utgående epost skall stå på (smtp)? Vet icke vad den skall stå på.
B-one hänvisar till : http://www2.b-one.net/static.php?page=faq2.php
Nån som har en idé?
SirPeterMedlem sedan feb. 200115 571 inlägg Börja med att kolla så att inte din ISP har spärrat för utgående port 25, om de har gjort det så måste du troligtvis använda deras smtp-server.
Nope verkar ej va spärrad. Det står 25 i rutan iaf....
Nope, verkar ej va så, Det står 25 i rutan på utgående server
SirPeterMedlem sedan feb. 200115 571 inlägg Ja det står det som standard. Du får kolla på din ISP:s hemsida eller liknande.
Det enda jag fått från dom är länken ovan :(
SirPeterMedlem sedan feb. 200115 571 inlägg Har du din Internetanslutning från b-one menar du?
SirPeterMedlem sedan feb. 200115 571 inlägg Då får du titta efter den infon på deras hemsida eller eventuellt om du har fått e-brev med info från dem. ;)
Har du provat att använda "customer-smtp.b-one.net" som SMTP-server?
oelbalMedlem sedan jan. 20014 973 inlägg * Flyttad till Kontorsprogram *
Japp testade det, men får bara felmeddelanden, Går jättebra att ta emot mail men ej att skicka.
Och en annan grej som är lite knepig. Alla mail är borta från "mailboxen" på internet när man loggar in via b-one... alla är borta men på Outlook finns dom,.
SirPeterMedlem sedan feb. 200115 571 inlägg Gissningsvis så är det smtp.tiscali.se som du skall ange som utgående server för att det skall fungera.
VimpMedlem sedan juli 20022 537 inlägg Annars kan du testa att registrera ett konto på http://www.cyberzone.se och kolla om det går att skicka mail.
POP3-funktionen är inte 100% klar dock.
Lite smygreklam :moose ;)
Får detta felmess......
-----------
Det gick inte att skicka meddelandet på grund av att servern inte godkände en av mottagaradresserna. E-postadressen som inte godkändes är [email]member@swedeguy.com[/email]. Ämne 'testar', Konto: 'pop.swedeguy.com (1)', Server: 'smtp.tiscali.se', Protokoll: SMTP, Serversvar: '553 5.1.8 <member@swedeguy.com>... Domain of sender address [email]order@swederguy.com[/email] does not exist', Port: 25, Secure (SSL): Nej, Serverfel: 553, Fel nummer: 0x800CCC79
Varför får jag upp ett R i sista mailadressen? Går ej att skicka :(
SirPeterMedlem sedan feb. 200115 571 inlägg Authentiserar du mot servern när du försöker skicka då?
Kolla dina inställningar och bocka för så att du gör det med rätt uppgifter.
Finns ingen sån att bocka för, konstigt detta. Aldrig haft det felet förut.
Det finns under kontoinställningarna i Outlook om jag minns rätt.
För övrigt verkar det som om du har skrivit in en felaktig mottagaradress helt enkelt.
BrantisMedlem sedan dec. 20011 978 inlägg
Gislaved.net skrev:
För övrigt verkar det som om du har skrivit in en felaktig mottagaradress helt enkelt.
Det är inte alls säkert. Har man inte ställt in authentiseringen på ett korrekt sätt så får man vanligtvis endast sända intern inom ISP'n servrar. Ska brevet externt får man det felmeddelandet.