Halloj... har märkt att jag helt plötsligt inte kan komma in på https sidor och detta är jobbigt då jag både administrerar min hemsida och gör bankärenden via https sidor.
Lite info om min burk etc:
Iexplorer 6
Win 98 SE (jag SKA uppgradera till XP snart)
ZoneAlarm (brandvägg)
Inställningar i explorer:
Alla ssl alternativ kryssade
Internet leverantör:
Telia ADSL (aka snålband) Inte gruppanslutning.
Jag har inte haft några problem alls med att logga in på https sidor tidigare, jag märkte detta igår. Kan det vara Telia som har ändrat något eller har ni några andra tips på vad det kan vara?
All hjälp skulle uppskattas OTROLIGT mycket
SirPeterMedlem sedan feb. 200115 571 inlägg Stäng av ZoneAlarm och testa om det går utan den.
Har testat men funkar inte... kanske skulle ha lagt till det :D Konstiga är att jag har haft ZoneAlarm (samma version) sedan jag fick internet och inte haft problem med https föränn igår... knepigt.
Tack i alla fall... någon annan?
PalleMedlem sedan apr. 20003 174 inlägg Har du installerat några program sedan det fungerade senast?
Ja jag installerade Norton Antivirus och avinstallerade det när jag märkte att https krånglade... men det hjälpte inte.
Nu funkar det dock... jag installerade om Windows, behövde ändå göra det så det var inga problem.
Tackar för all hjälp i alla fall.