Hej!
Jag har problem med funktionen letarad i excel 2007. I dokumentet finns två flikar, den ena med aktuell elförbrukning för ett hundratal fastigheter (varje fastighet har en beteckning, tex. 50567). Fastigheterna har dock i flera fall mer än en mätare varvid en fastighet är registrerad på flera rader med samma fastighetsbeteckning.
I flik nummer två är varje fastighet inlagd separat och här ska den totala elförbrukningen återfinnas i en ruta i samma rad som fastigheten.
Nedanstående formel ger det första värdet (Alltså den första mätarens värde) som funktionen stöter på då den leter i förbrukningsfliken. Jag vill dock att den ska summera alla mätarnas förbrukningar som den aktuella fastigheten har.
=LETARAD(A10;'Dokumentnamnet'!C3:P1041;14;FALSKT)
Då det är olika antal mätar för varje fastighet så blir detta riktigt lurigt.
Otroligt tacksam för all hjälp!