Tjena,
Går det att i MSN "Spärra" vissa personer (Eller en viss grupp) från att kontakta en efter en viss tid?
På jobbet kör jag samma MSN som hemma och har med tiden samlat på mig kontakter som jag bara "vill" prata med när jag är på jobbet.
Så efter kontorstid skulle jag vilja låsa en grupp eller så, så att dessa ser mig som offline.
Att sätta sig själv i läget "Visa som Offline" går bort, eftersom detta medför att mina kamrater inte ser att jag är online efter jobbet.
Finns det något sånt här i tex. Mirande eller Trillian?
Tack!
OkkidoMedlem sedan maj 20007 492 inlägg Jag hade också velat ha liknande funktion, dock har jag inte hört talas om någon sådan funktion.
Jag tror bästa lösningen för dig är att ha två stycken msn, på så sätt slipper du glömma bort att blockera upp alla kontakter på måndagmorgonen.
LaspMedlem sedan juli 200012 980 inlägg Två idendtiteter kan väl vara lösningen! Då blockar man ju iof åt båda håll!
silfverMedlem sedan apr. 200312 679 inlägg Går det inte att blockera grupper?
silfver skrev:
Går det inte att blockera grupper?
Tror inte det, men det är med två MSN känns meningslöst.
Polarna ska ju liksom kunna få tag i en på jobbet, medan kunder osv. inte ska få tag i mig hemma.
Två identiteter känns bara om ständigt och jag förstår inte varför en sån här funktion inte finns, det måste vara jag och två miljoner andra som skulle ha stor nytta av en sån här funktion.
Blockeringsfunktionen i MSN, visar den för den blockerade att denna just är blockerad, eller står man bara som Offline jämt och ständigt?
Då det i mitt fall kanske rör sig om ~7 personer, så är det inte jättejobbigt att blocka dessa, men det får ju inte visas för dom att jag valt att blockera dom.
Fler förslag?
silfverMedlem sedan apr. 200312 679 inlägg Du visas som offline ifall du blockerar någon.
Jo, testade det precis med en kollega.
Vad har Mirande och de andra "bra" programmen som inte MSN har, förutom att det stöder flera protokoll som ICQ osv.?
AdestroMedlem sedan feb. 2007161 inlägg Med Messenger Plus! Live kan du skapa egna script, kanske går att ådstakomma det på så sätt.
http://www.msgpluslive.net/
http://www.msgpluslive.net/scripts/
soopaflyMedlem sedan sep. 2006284 inlägg Ahh, top-of-the-line, tackar!
OkkidoMedlem sedan maj 20007 492 inlägg Coolt. Nån som vet motsvarighet för Adium?
Lite nyfiken bara... Vad är "Adium"?
colioneMedlem sedan juni 20014 421 inlägg Klient för mac os x.
Det har efterfrågats.
http://trac.adiumx.com/ticket/2177
FunkenMedlem sedan juli 2001220 inlägg Miranda kan ju allt :)
Nä, men du kan göra så här i Miranda.
Options --> Status --> Visibility sen bara markera gruppen som du inte vill ska se dig.
På jobbet sedan kör du med en annan mirandadatabas, och har där inställt att du ska visas för alla.