webForumDet fria alternativet

Skriva ut fram & baksida

5 svar · 1 359 visningar · startad av webbSAJTEN

webbSAJTENMedlem sedan jan. 2002992 inlägg
#1

Tjenare!
Ska göra en liten lätt brochyr till ett företag..
Det skall vara både fram och baksida på ett A4-papper..

Han vill att jag ska göra de i Word så att han lätt att redigera texter och så, men hur gör man så att man kan skriva ut både på fram och baksidan? Finns de någon funktion för de eller måste man vända på pappret?

Vilket annat program funkar de fint i? InDesign?

TengbladMedlem sedan dec. 19998 277 inlägg
#2

Har du inga mallar för brochyrer i word? Om inte annat så finns det nog att ladda ner på officeupdate.

webbSAJTENMedlem sedan jan. 2002992 inlägg
#3

Men är den mallen till för att man skriva på fram och baksida?

:stefan:Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#4

Alltså, om han/du inte har nån skapligt avancerad skrivare så är det manuell handpåläggning som gäller, dvs skriv ut ena sidan, vänd på pappret (på rätt håll) och skriv ut andra sidan.

För den processen kan du göra det i vad som helst som Notepad - fast det blir ju inte mycket av design av det. ;)

webbSAJTENMedlem sedan jan. 2002992 inlägg
#5

Haha, det är sanning :P..
Tror de blir word då, som han vill..

Har faktiskt inte fått någon info om den ska in på tryck eller om han ska skriva ut den eller något sånt.. Får nog ta reda på de..

silfverMedlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#6

Här på vårt jobb så kan vi enkelt välja hur vi vill ha det när vi skriver ut. Enkelsidigt, eller dubbelsidigt. Så fråga personen du ska hjälpa. :)

134 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.cf67ef55
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)