webForumDet fria alternativet

Excel/Program

2 svar · 317 visningar · startad av Okkido

OkkidoMedlem sedan maj 20004 460 inlägg
#1

Hejsan.

Har en lite halvluddig fråga här.

En god vän ringde och ville ha hjälp. Hans mor sliter från fem på morgonen till sju på kvällen varje fredag för att få rätt på allas löner på företaget de driver. De har alltid gjort så, i 15 år.
Nu vill de ha något simplare sätt att lösa detta på.

Jag vet inte riktigt detaljerna vad det är som ska hända, men jag förstod det så här.

Hon sitter i dagsläget och räknar förhand, lönen för vad personen ska ha (det är tim-baserat, därför olika från vecka till vecka) Sen räknar hon ut för hand hur mycket alla olika avgifter blir för varje person.

Jag antar att det finns något sätt för att göra detta automatiskt genom excel om man sätter upp en sån mall, eller om det finns något annat schysst program som fixar detta.

Det är alltså ungefär som bokföring, fast för person till person. Någon som vet hur andra företag gör (kan inte tänka mig att företag med 30-40 anställda har en anställd som räknar förhand vid varje månadsslut.)

Tacksam för svar.

SurfanMedlem sedan apr. 200541 inlägg
#2

Andra program

Det finns speciella program för detta. Exempelvis SPCS lön eller HOGIA.

OkkidoMedlem sedan maj 20004 460 inlägg
#3

Tackar. får ta en titt på dem.

Genererad på 376 ms · cache AV · v20260730165559-full.f96bc7eb