webForumDet fria alternativet

Skapa diagram?

3 svar · 336 visningar · startad av Toko

TokoMedlem sedan nov. 200434 inlägg
#1

Vill göra ett diagram av min träning som började för 4 mån sen. Men finns det nåt bra program för det eller går det att göra i Word / Works? Villl göra liksom ett stapeldiagram...:OO

PersianBulldogMedlem sedan aug. 20023 005 inlägg
#2

Jag skulle nog säga Excel.

TokoMedlem sedan nov. 200434 inlägg
#3

Okido.. men har ej det tyvärr... Vill ju ej köpa ett program för att göra att diagram vart 20,de år hehe..

LindiMedlem sedan jan. 200513 inlägg
#4

Det går att göra i word under förutsättning att ms graph tillägget har installerats. Om man har excel går det också att göra ett excel diagram i word.

I menyn infoga i word har du alternativet bildobjekt eller objekt eller båda. Där hittar du alternativet diagram eller ms graph diagram.

i works borde det gå utmärkt också då det innehåller en kalkyldel och troligtvis en diagramdel. Det gick för jättelänge sedan då jag använde det, typ för 10 år sedan, men har inte kollat de senare versionerna.

126 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.30151723
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
123 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)