Går det att skicka "mail" med Outlook mellan 2 PCs i litet nätverk, s.k. workgroup, med nätverksanslutningen? Dvs, jag vill kunna skicka mail-meddelanden o "tasks" med Outlook till den 2a PCn utan att ansluta till internet.
Kan man sätta upp en virtuell mailserver på ena PCn o hur gör man i så fall det?
Båda PCs kör WinXP Pro med OfficeXP.
Du behöver nog Exchange eller liknande för att det där skall funka. Vet dock inte om det går att installera på en Pro-version, det har liksom aldrig varit på tal. ;)
Men är inte det inbyggt? Med IIS? Jag kör ett intranät på den o det funkar hur bra som helst. Men nu är jag nyfiken på om man kan skicka "mail" med ngn slags virtuell SMPT. Eller har jag rört till det nu?
Jag vet inte om IIS funkar som mailserver. Men det finns gratis mailservar att ladda ner. En som jag har använt finns här: http://www.argosoft.com/ . Den tycker jag är mycket lätt att konfigurera.
280 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25