Dator 1 har XP Home Edition
Nätverkskort 1 - handhar min internetanslutning (ADSL)
Nätverkskort 2 - 192.168.0.1
Dator 2 har Windows 2000
Nätverkskort 1 - 192.168.0.1
I XP datorn får jag bara upp att nätverket inte är anslutet, kan inte pinga, får då att kabeln inte är ansluten, vilken den är men visar ingen aktivitet.
Även i 2000 burken får jag samma fel.....
Ser någon direkt vad jag gör för fel??
PS. Båda datorerna har olika datornamn men tillhör samma grupp...
Om du håller kontakterna jämte varandra och åt samma håll så kan du se om det är samma färger på samma platser.
Det är tråd nummer 1,2,3 och 6 du skall kolla på.
Om det är identiska färger så är det en rak kabel och då funkar detinte att koppla ihop datorerna med bara den.
Oki, tack!
Skall kolla det när jag kommer hem, jag sitter på jobbet nu.
Om den inte är korsad kan jag byta kablarna för den kabeln som sitter i ADSL modemet till XP datorn är korsad, för den använde jag innan till nätverket, innan ADSL uppkopplingen.
Om ditt Internet funkar med en korsad kabel så kommer det inte att funka med en rak kabel såvida det inte går att ställa om porten i modemet.
Mellan modem och dator skall du ha den kabel som följde med modemet och mellan datorerna skall du ha en korsad kabel vet jag iaf.
En bra fråga, skall kolla det när jag kommer hem.
Nej nu skall jag inte terra er med mer frågor, utan skall förbereda mig för att gå hem.
Tack för all hjälp.
:birp