webForumDet fria alternativet

Webmail i OSX

Nätverk

0 svar · 325 visningar · startad av Gustav

Medlem sedan jan. 20001 932 inlägg
Frågan#1

Hej!

Jag satt igår hemma hos en kompis och försökte hjälpa honom med en ganska skum grej.

Han har en Mac G5 med en trådlås Dlink-router, och allt fungerar utmärkt tills han ska trycka på "Skicka"-knappen i någon av sina webmailar. I både Chello och i Yahoo så rör sig progress-stapeln några få procent, men sen händer inget mer.

Samma problem uppstår när jag försökte posta ett inlägg här på Webforum från hans dator. Det går inte.

Jag drar ju då slutsatsen att någon port på något sätt är stängd, men jag hittar inte något ställe att varken öppna eller stänga portar på förutom vid Brandväggen, och den är inte ens påslagen.

För att göra problemet ännu mer mystiskt så fungerar det att skicka mail från Yahoo om man använder sig av Internet Explorer istället för Safari, men bara ett vanligt mail. Bifogade filer fungerar inte.

Vad ska man hitta på?

Är det nåt man behöver fixa i routern???

374 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
240 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
239 ms — ändringar (db)