har nu testat att köra direkt från modemet till datorn, inga problem som ovan inträffar då... med andra ord är routern den bidragande orsaken till problemet. så, hur kan jag lösa det problemet?
Jag kopplade in mitt nya modem från comhem idag, ett "webstar". jag kopplade även till min kassa router för att se om den funkade bättre med detta modem än det tidigare (finns tråd att läsa om dessa problem).
Det verkar dock som det är en del problem som hänger kvar. Varje gång jag besöker en sida kommer det upp att den inte kan få kontakt med den
felmess i FF:
Firefox kan inte hitta servern på [url]www.någonadress.se[/url].
* Kontrollera om det finns något skrivfel i adressen, som
ww.example.com i stället för
[url]www.example.com[/url]
* Om du inte kan hämta någon sida alls, kontrollera datorns
nätverksanslutning.
* Om datorn eller nätverket skyddas av en brandvägg eller proxy, kontrollera
att Firefox har tillstånd att ansluta till webben.
Väljer jag att trycka på uppdatera ett par gånger så funkar sidan och sedan får jag göra samma sak med alla andra nya sidor.
jag har en kodning i routern för det trådlösa nätverket, det är det enda skydd jag kan komma på, men det skall väl inte påverka de trådbundna?
Hilfe bitte
