Jag har en stationär dator.
I den datorn har jag två stycken integrerade nätverskkort.
Nätversskort nummer 1 används till internet,
Nätversskort nummer 2 används i dagsläget till den bärbara. Jag delar alltså ut internet:et på nätverskkort nummer 1 så att man kan få tillgång till det genom nätverskkort nummer 2.
För ett tag sen satte jag i ett trådlöst nätverskkort i den stationära och tänkte sätta upp samma sak som jag haft tidigare, fast trådlöst. Sen glömde jag bort det och kom att tänka på det nu igen.
Hur gör jag för skaffa en koppling mellan mitt trådlösa nätversskort på den stationära till min airport på iBooken?
Nätverskortet är ett "108Mbps High Speed Wireless Network Adapter"
Sätta upp ett nätverk på iBooken och hitta den på den stationära var inga problem alls. Gick direkt. Frågan är bara hur jag gör det tvärtom.
Jag har ett program som heter "108Mbps Wireless LAN Adapter Configuration Utility" eller så kan jag använda Windows XP's inbyggda. Jag har testat båda utan någon framgång.
371 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2