Har kopplat in min nya dator idag men får ingen kontakt med routern.
Har en trådlös d-link och de andra datorerna funkar som vanligt men den nya hittar inte nätverket.
Får ingen kontakt alls och har testat allt jag kan komma på men inget hjälper. Någon som har förslag på vad jag kan testa att göra?
Kan ju vara allt ifrån ditt trådlösa korts drivrutiner till krypteringsnyckel som spökar. Har du inte nån verifikation om att din dator ens ser ett trådlöst nät i omgivningen kan man misstänka kortet eller dess konfiguration.
Jag vet inte vad det är för kort du har, men ett dlink-kort som jag installerade på en stationär burk hade medföljande programvara som skvallrade ifall det fanns tillgängliga nät i närheten.
Jag har för mig att Windows inte visar oskyddade nät om du inte själv markerar att du vill se samltliga nät.
Du ska kunna ändra detta i inställningar för datorns w-lan.
Samt om du har nån säkerhet på routern du försöker hitta
och den bara lyssnar på viss kanal med viss kryptering och information så måste du ställa in detta innan du söker..
Då är nog "radiosändaren" inaktiverat. På min nya bärbara såg allt ut som det skulle men jag hittade inte några nät. Finns det inte i programvaran till kortet någonstans som du kan "sätta på" sändaren?
610 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e