Hotmails POP3, SMTP servrar finns att tillgå i Outlook Express, jag har inte dessa i huvudet just nu.
Om jag orkar kan jag ta reda på det och återkomma, annars får du göra det själv... =)
6 svar · 1 452 visningar · startad av Eclipse
1. En av mina användare får hotfulla meddelanden till sin hotmail adress. Hur får jag fram hela mail headern i hotmail?
2. Vilka är inställningarna för ingående och utgående SMTP server?
Mitt förslag: mail.hotmail.com
Hotmails POP3, SMTP servrar finns att tillgå i Outlook Express, jag har inte dessa i huvudet just nu.
Om jag orkar kan jag ta reda på det och återkomma, annars får du göra det själv... =)
Fungerar verkligen POP3 mot hotmail???
POP ska fungera... vad jag vet i alla fall!
Känner någon till mailheadern då?
***
Det är lite viktigt i detta fallet då min användare fått brev med en hotfull underton.
Jag har själv aldrig använt Hotmail som tjänst.
Någon som vet pop3 adressen för hotmail?
Trodde faktiskt inte att hotmail stödjer att man läser sin post med POP, då borde man ju kunna använda valfritt e-mail program (eudora ....).
Man kan komma åt hotmail-post med Outlook Express. Men jag tror inte att det är via POP3. I mina inställningar för hotmail i outlook express, anges följande som server: http://services.msn.com/svcs/hotmail/httpmail.asp
Jag tror det är någon egen speciallösning för just hotmail. Därför lär det knappast fungera för någon annan mailklient. I vart fall kan jag se mailheadern i outlook express. Högerklicka på mailet, välj "Properties", välj fliken "Details", där har du headern.
UlfT skrev:
Jag tror det är någon egen speciallösning för just hotmail.
Japp. Ser ut som nåt XML/SOAP-liknande om man tittar närmare på det. Det går också över vanlig HTTP/Port 80.