webForumDet fria alternativet

fläktlöst moderkort, socket a

Datorhårdvara

5 svar · 404 visningar · startad av Matti

Medlem sedan dec. 19996 592 inlägg
Frågan#1

Jag behöver ett (passivt) socket a-kort. nForce2-baserat? Jag bryr mig inte överklockningsmöjligheter eller prestanda, så länge kortet fungerar. Asus A7N8X kostar runt 700 kr på DB - är det ett hyffsat val?

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#2

Det duger, även om Deluxe-varianten (~300 kr extra) är betydligt bättre.

Har du inga krav förutom att det ska fungera och vara fläktlöst kanske ett SiS-baserat kort kan vara något? ASRock K7S8XE+ finns för 356 kr hos ITButikken och har SATA, 5.1-ljud och nätverk integrerat.

Annars kan man ju köpa en Zalman NB47J och göra vilket kort som helst fläktlöst.

Medlem sedan dec. 19996 592 inlägg
#3

Att säga att jag inte bryr mig om prestanda var kanske en liten överdrift, men datorn kommer i huvudsak att användas till surfning och ordbehandling (och GTA VC någon gång) så hur kortet presterar är inte så viktigt. Igår satt jag och kollade på moderkort och blev smått tokig på alla valmöjligheter. NF7-S V2.0, AN7 eller EP-8RDA3+? Kravet på passiv kylning var bara ett sätt att skära ner på alternativen. ;) Nåja, jag beställde i alla fall deluxe-versionen av A7N8X. Kanske inte det bästa eller billigaste valet, men ptja, big deal.

ASRock K7S8XE+ är ändå intressant, farsan är ute efter en ny dator och han behöver verkligen inget flashigt.

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#4

Review på den något enklare varianten ASRock K7S8X-E:
http://www.ocworkbench.com/2003/asrock/k7s8xe/k7s8xe-1.htm

SiS748 hänger med nForce2 riktigt dugligt.

Medlem sedan dec. 19996 592 inlägg
#5

Det här börjar bli fånigt. Jag avbeställde mitt deluxe-kort (och en xp2600, en 512mb-modul och en ADDA-fläkt). Som jag skrev ovan så kommer jag att använda datorn till att surfa. Då behöver jag varken SATA eller Firewire. Det räcker med ett billigt kort, typ ASRock K7S8XE+. Och den verkar även ha monteringshål vid processorn, så att man kan sätta på en fet kylfläns?

/ Matti - patetisk. :)

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#6

Ja, det bör inte vara några problem att montera en fet kylfläns på det.

251 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
120 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
125 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)