Jag har haft mycket problem med burken på det senaste. Misstänker själv att det har med att grafikkortet har pajjat men vill vara säker innan man skaffar nytt. Sista felmeddelandet jag fick löd nått i stil med:
Drivrutinen nv4_disp för enheten display \Device\Video0 har fastnat i en oändlig loop. Detta tyder oftast på ett fel i enheten eller i drivrutinen. Kontakta maskinvarans återförsäljare och be om uppdaterade drivrutiner.
Detta är samma drivare jag använt de senaste 4 månaderna som har funkat fint. Kan man dra någon annan slutsatts än att grafikkortet har gett sig?
Japp testade innan med nya drivare men det gav ännu mer grafikfel. Att tillägga är att skärmingången verkar vara glapp också. Det verkar som att när det blir lite mer krävande så kommer det en massa grafikflimmer.