webForumDet fria alternativet

Tyst hårddisk

Datorhårdvara

3 svar · 321 visningar · startad av 8787

Medlem sedan feb. 200330 inlägg
Frågan#1

Hej!!!

Jag har två frågor:

1. Jag har en 5 år gammal 20GB hårddisk som låter JÄTTEMYCKET. Grejen är att jag ska ha den som server i samma rum som jag sover, och diverse hårddiskljud kan ju vara lite störande när man ska få sin skönhetssömn. ;) Finns det nån grej man kan montera på hårddisken i inne i datorn som dämpar ljudet?

2. Om man ska köpa en ny hårddisk, vilken är den tystaste på marknaden?

Tacksam för svar

//Kalle

Medlem sedan mars 20023 561 inlägg
#2

För att hitta en tyst disk: Prova att söka lite här i forumet. ;)

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#3

1. Ja, du kan hänga upp den i en gummiupphängning, typ InnoVibes eller NoVibes, eller bygga en egen. Detta dämpar dock framförallt läs- och skrivljud snarare än "idle-ljud".

Du kan även prova att klä insidan av datorn med dämpmatta. Vad som är bra och dåligt beror på vem du frågar. Personligen tycker jag bildämpmattor av den typ man kan köpa på exempelvis Biltema är näst intill verkningslösa i en dator, medan andra tycker att de fungerar kalasbra. Det fknns även dyrare mattor som är avsedda för datorbruk (exempelvis Noise Killer och Magic Fleece). Dessa har jag dock inte några erfarenheter av.

2. Seagate Barracuda V.

Medlem sedan dec. 19992 555 inlägg
#4

Fick tyst på mina SCSI-diskar m.h.a. NoVibe och Magic Fleece. Gick på en tusenlapp ihop (två hårddiskvaggor), men det blev bra. Hör inte hårddiskarna längre. Däremot steg värmen i diskarna en del.

Kör du IDE blir det troligen billigare att köpa ny disk, dock. Man får rätt mycket disk för tusen spänn. :)

259 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
119 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
125 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
131 ms — ändringar (db)