Jag ska köpa en Pentium 4 2.4 Ghz och moderkort och RAM-minne till det.
Vad måste man minst ha för styrka på nätagregatet?
Jag har en 235 W nu, räcker det?
Styrka på nätagregatet?
13 svar · 324 visningar · startad av SpaceBear
Det beror på vad du har för annan utrustning såsom brännare,DVD, flera hårddiskar :)
Jag har en CD, en CD-brännare och en hårdisk.
Men tror du det går med en den jag har nu (235 W)?
Nja, kan bli lite knappt med det, är ju inte riktigt expert på området så du kan vänta med vad de lite mer erfarna har att säga om saken ;)
Om jag inte minns helt fel så krävs en speciell kontakt på nätaggregatet för att det ska kunna kopplas till ett Pentium 4-moderkort. De flesta 235 W har ju några år på nacken och saknar därmed en sådan kontakt.
Finns en sådan kontakt kommer datorn förmodligen att bli ganska instabil med det agget. Har du dessutom ett strömkrävande grafikkort (dvs de flesta nyare 3D-korten) kan instabilitet nästan garanteras.
Har en AMD Athlon XP 2000+ med två hårddiskar, cd-r, cd-rom, nätverkskort, två ljudkort, och ett Matrox G400 som inte fungerar nåt vidare med ett 235 W.
Om du är lite snål kan du ju testa att köra med ditt gamla nätaggregat och sedan uppgradera om du märker att datorn är instabil. Ett nytt 300W kostar ju faktiskt inte ens 200 kr.
men om nätaggregatet är för klent, kan inte det ta död på hårddiskar och liknande?
zipp3r skrev:
men om nätaggregatet är för klent, kan inte det ta död på hårddiskar och liknande?
Hur menar du? Att diskarna går sönder fysiskt eller informationsförlust? Hursomhelst är det inget jag hört talas om tidigare.
Mina hårddiskar fungerar i alla fall bra fortfarande. Det som händer är väl att datorn blir instabil och hänger sig titt som tätt.
Ny Nätdel? Då är det endast Antec som gäller, kvalité!
t.ex: http://www.overclockers.se/catalog/defaultm.php?cPath=22_41
fysiskt, jag har för mej att bla, scsi hd´s är känsliga för det,
att dom går sönder...
jag är inte säker, ngn som vet?
hd:arna eller andra komponenter går inte sönder....är nätagget för svagt blirbara datorn instabil och rebootar ofta spontant eller så startar den aldrig...inget annat...
Tänkte köpa en 360 W det lär väl räcka?
ja det bör räcka, men va noga med märket...hög kvalité gör att nätagget klarar av högre belastning och är pålitligare
Köp Antec-nätdelar, kvalité!


