2. Är det inte bättre att köra SATA eller USB? IDE-kablar är ju inte direkt smidiga.
Hej!
Skapar denna tråd för att få lite tips till mitt nybygge av dator. Tanken är att det ska bli ett media center inkopplat till 2 rum som ligger vägg-i-vägg. Kommet fylla på med frågor och bilder efterhand. Går direkt in på 2 frågor.
1. Bildfrågan. (även lite ljud :e )
Jag tänkte välja ett ATI HD2900XT som grafikkort i datorn. Det har ju dubbla DVI och HDMI ut med övergång. Det ska väl inte vara några problem att koppla in 2 platt-tvs på de utgångarna? Kan man även transportera ljudet genom HDMI kabeln och sedan från Tv:n till mina Stereoanläggningar i rummen, eller ska man gå direkt till stereoanläggningen från ljudkortet?
2. Inbyggnaden av DVD-läsaren.
Tänkte bygga in en extra DVD-läsare i en hylla i vardagsrummet A'la LACK
http://www.sweclockers.com/upload/gallery/3528-full.jpg
Frågan är om en DVD-läsare kräver någon kylning eller om man kan bygga in den i hyllan utan fläktar? Och Kan man förlänga IDE-kablar? Det finns ju 90cm:s kablar, men jag skulle gissa att de går åt 190cm IDE för att det ska räcka, om det är möjligt att förlänga de?