Då var det dags för en extern hårddisk. Jag är ute efter en disk som är så pålitlig som möjligt. Pålitlighet och säkerhet går före snabbhet och utrymme.
Men externa hårddiskar är verkligen inte mitt område så jag hoppas att jag kan få lite hjälp från er. Budgettaket ligger 2000 kr, och får inte kosta över det.
Jag har sneglat lite på en Western Digital My Book Pro Edition 250GB USB2.0/Firewire 800 som har både USB2 och Firewire, vilket är riktigt bra. Det är inget måste att den ska klara båda. Men jag måste ha en disk som klarar Mac OS X, då jag ska ha den till min MacBook, men det tror jag väl inte är några problem.
Vad tror ni om den disken? Har ni tips på andra?
Jo, en sak till. Den måste vara tyst också. Jag vet inte hur kylningen på såna här saker fungerar, ifall de har en egen fläkt eller bara är "rumskylda".
Egentligen vill jag inte ha någon slags serverlösning, men ifall den här typen är säkrare än en vanlig extern hårddisk så är det såklart ett alternativ. Vart kan man köpa dem?
r/ Såg nu att Datorbutiken har dem, men billigaste varianten kostar 2995, vilket är över min budget.
Undvik LaCie. Kylningen är allt annat än optimal (och varma diskar är det sista du vill ha) och deras serviceavdelning behåller disken väldigt lång tid. Priserna är dock bra.
Jag rekommenderar en HDD-kabinett med intern disk. Skulle något fela kan du enkelt plocka ur disken och sätta in den i ett vanligt chassi, felsöka, återskapa osv. Brandade externa diskar är lite knepigare att ha och göra med. En vanlig intern disk har du i flera fall garanti i upp emot 5 år, medan t.ex. WD-disken du hänvisar till i ditt inlägg endast har garanti (fabriksgaranti) i 2 år.
USB och FW-portar finns att tillgå i samma kabinett om du skulle vilja ha det.
soopafly: Är det möjligt att välja en kabinett, där man placerar två diskar som man speglar? Båda diskarna ska alltså vara identiska, och när jag lägger in en fil på huvuddisken så ska den andra spegla disken direkt, så ifall en disk kollapsar så har jag ju direkt en backup och kan enkelt återskapa från den andra disken.
Är en sån här lösning jättedyr, eller kan jag fixa en bra lösning för 2000 kr? Nu kanske jag är ute efter något helt annat... men jag frågar i alla fall. :)
Köper jag en vanlig kabinett, med vanlig ata-hårddisk på 320GB så kostar det ju faktiskt inte mer än 395 + 995 kr, beroende på vilken disk och kabinett man väljer. Men det blir ju billigare hur man än gör känns det som. :)
Det finns kabinetter som har plats för flera diskar, så jag ser inte vad som skulle kunna hindra dig från att stoppa in två diskar i denna kabinett, slänga in valfritt filsystem och följa Apples anvisningar för att få det du vill ha.
Det finns kabinetter som har plats för flera diskar, så jag ser inte vad som skulle kunna hindra dig från att stoppa in två diskar i denna kabinett, slänga in valfritt filsystem och följa Apples anvisningar för att få det du vill ha.
Jag ska läsa igenom det där och så ska jag fundera lite på ifall jag tycker det är värt det. Men det känns som att en sån här lösning är den säkraste, helt klart! :) Men då blir jag ju dock begränsad till Macen...
Nu har du ju ändrat inriktning!
Skall du kunna ta den med dig, och kunna köra både Mac och windows på den
Eller skall den vara kvar stationärt hemma?
Det är inga särskilda diskar för Raid (två likadana är bra) utan det sätts upp av kontrollern.
Nu har du ju ändrat inriktning!
Skall du kunna ta den med dig, och kunna köra både Mac och windows på den
Eller skall den vara kvar stationärt hemma?
Det är inga särskilda diskar för Raid (två likadana är bra) utan det sätts upp av kontrollern.
Ja, jag är medveten om det. Jag kanske krånglar till det lite för mig själv, men en kabinett-lösning känns både bättre och billigare.
Förmodligen kommer den bara stå stationärt hemma. Den ska bara fungera som backup-system, så behöver jag något på den så kopierar jag över det till min Macbook och tar med mig. Så bara Mac borde ju räcka då - eller vad tycker ni?
Jag har både en separat, USB typ den du hänvisade till i första läget och en NAS "FNS-1000" Det borde vara rätt för dig. Då kan du stoppa in vilken disk som helst och lagra oavsett operativsystem.
Men min nästa grej blir nog en Bubba :birp
Vad är egentligen fördelarna med en sådan? Förutom att jag kan koppla in den i en switch och nå hårddisken från andra datorer. Är de också enda fördelen jämfört med en kabinett-lösning?
Jag utgår från att du kommer att ha mer än en maskin, och då är det rätt.
Med den Netgear så kan du ju stoppa i ytterligare en hårddisk när det är aktuellt.
Jag är inte säker på att det är Raid som är det optimala för dig.
Du bör ju bränna ut en hel del av dina eminenta bilder på DVD. Bild och Ljud är ju ofta statiskt så då fungerar ett sådant media bättre.