nån som kan hjälpa mig nu drygt 2 månader senare?
fel på nån micinställning!
32 svar · 1 796 visningar · startad av battistino · sida 2 av 2
Frågan, av battistino
Som sagt så är det fel på nån inställning! kan inte få micen att funka. Windows har problem med den, ser inte ut att fatat att det ska finnas en mick :q KOlla bifogade filen Hur löser jag problemet? Hjälp tack!
Läs frågan i sin helhet →Testa att koppla in micen där bak på datorn? Den kontakten använder nämligen inte de små sladdarna på moderkortet.
jo men jag har ju kopplat in det ibak hela tiden, men eftersom jag inte kan få det att funka så tänkte jag ju att det var fel i uttaget, å ville då testa ifram på datorn.
Men nån som kan hjälpa mig att komma på om det är hårdvarufel eller vad det är?
Utöver det om micuttaget ifram också alltså, Jag skulle hemskt gärna vilja få igång min mick på nått sätt!!?
Har du provat att sätta in micen i olika uttag på baksidan? Vad sätter du in den på för färg nu?
Har du provat en annan mic?
har du aktiverat 5.1 ljud?
isåfall används din miv kontakt för Center o subbwofer
Som sagt, jag är helt säker på att micen sitter i rätt uttag, och i Line in får jag ju inget ljud heller.
Och det där med om jag aktiverat 5.1 ljud, kan jag ju inte har gjort eftersom jag inte har 5.1 ljudkort. utan ett vanligt simpelt integrerat.
Tips?
battistino skrev:
Och det där med om jag aktiverat 5.1 ljud, kan jag ju inte har gjort eftersom jag inte har 5.1 ljudkort. utan ett vanligt simpelt integrerat.
Tips?
integrerade kan ju vara upp till 7.1.
Vilket ljudkort är det? installerat senaste drivrutin, är där medföljande programvara som du ka kolla i som tex AC 97 har.
nillehbg skrev:
integrerade kan ju vara upp till 7.1.
Vilket ljudkort är det? installerat senaste drivrutin, är där medföljande programvara som du ka kolla i som tex AC 97 har.
Mitt ljudkort är simpelt och integrerat, högtalaringång,micingång,och line in-ingång.
senaste drivrutin, nja,vet inte riktigt, jag har installerat nån grej som hade med ljudet att göra men, ingen skillnad.
Moderkortet är Asus a7n266-vm med integrerat ljudkort där. tror inte det har nått speciellt jag kan kolla i!
mer hjälp tack!
Kan tillägga att jag har laddat ner en drivers uppdatering:(bifogad bild) !Men när jag startar setupen som finns med så börjar den förbereda för att guida mig genom installationen(bifogad bild).
Men sen så händer inget mer utan det bara försviner! :q knepigt
VIll lösa det här nu :x
Har kollat runt lite och du har ett
Integrated APU (Audio Processor Unit) in MCP-D
built-in Dolby Digital (AC-3) Encoder
Realtek ALC650
Och här hittade jag en ny drv till det:
Kolla ifall det funkar med denna, vem vet.
Såg även i manualen till ditt MB att det är ett 5.1 kort:
*8) Audio Connectors (Three 1/8” AUDIO) (Optional)
The Line Out (lime) connects a headphone or speakers. The Line In (light
blue) connects a tape players or other audio sources. The Mic (pink) connects at microphone.
NOTE! The functions of the audio connectors Line Out, Line ln, and Mic change when the 6-channel audio feature is enabled. Software driver support for 6-channel audio is available at the Asus website:
https://www.asus.com*
Jättetack för all info och drivrutinen nillehbg! jättetack
Men, verkar inte funka ändå, alla inställningar ser ut att vara som de ska!
Upptäckte nu att OM jag exempelvis startar ljudinspelaren och lyssnar på musik samtidigt så är det Musiken den spelar in och inte vad jag säger i micken. Den känner inte av min mick!
Spelar alltså in allt jag hör! hjäälp!
Precis efter att jag skrev min senaste kommentar så slutade den plötsligt spela in vad jag hörde å istället spela in vad jag sa!
MICKEN FUNGERAR TJOHO!!! Utan anledning! helt plötsligt vad tyder det på?
Men vem vet den pajar säkert snart igen! Får vara glad så länge det varar :D
helt plötsligt vad tyder det på?
JÄTTETACK nillehbg!!!! :birp :birp :birp :birp :birp
Den drivrutinen fick mitt ljudkort att funka även på andra saker såsom motorljud i bilspel, etc. Har aldrig haft det förut!
Det var säkert den drivrutinen som fixa micken också :birp :birp :birp :birp :birp :birp :birp :birp :birp :birp :birp :birp
Kan aldrig bli för många :birp ! TACK Nillehbg
/dåligt att man inte får de drivrutinerna när man laddar ner från asus hemsida!



