Tycker det är en anledning att välja dem bara med tanke på utformningen av anslutningssladden, liten rund istället för ide bred och jobbig ;)
Tror s-ata belastar processorn mindre med, läst det någonstans men hittar inte det just nu. Plus att det är ju lite snabbare överföringshastighet med. Och mycket dyrare skall det väl inte vara heller.
Aha läste inte ditt inlägg så noga, men har du inte inbyggd kontroller för s-ata alltså. Beror väl lite på vad du är ute efter, det blir ju ingen enorm skillnad på prestandard direkt. Fast allt är ju frågan om pris, vet inte vad ett kontrollerkort kostar iofs. Men du bör väl göra en jämförelse vad det kostar om du skall ha kontroller + disk. Kan iofs vara bra om du vill ha mer diskar sedan, eller om du använt dina ide platser.
Du skall inte köpa det för hastighetens skull iallfall. Men om jag skulle välja mellan en IDE o SATA skulle det bli SATA, men har du inget kontrollerkort eller stöd för det på moderkortet, och har platser lediga. Så är en IDE inget "dåligt" val.
Ok! Så du menar med andra ord att det egentligen inte har någon betydelse om jag köper en vanlig IDE-disk eller s-ata?
Eftersom SATA är "framtiden" och dessutom erbjuder smidigare kablage kan det ändå vara idé att satsa på om man ändå köper nytt (om prisskillnaden är minimal). Men någon prestandahöjning blir det inte.